Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Zwycięstwo na SkillsPoland 2022 w Gdańsku

W dniach 23-25 listopada 2022 r. w gdańskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO odbyły się zawody branżowe SkillsPoland 2022.
Słowami organizatorów wydarzenia: „WorldSkills Poland to inicjatywa zachęcająca młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych poprzez prestiżowe, międzynarodowe konkursy WorldSkills i EuroSkills. EuroSkills i WorldSkills to konkursy, w których rywalizuje 31 państw z Europy i aż 85 państw w edycji globalnej, czyli WorldSkills.”

Czym są zawody WorldSkills? To największe tego rodzaju mistrzostwa na świecie, które stwarzają młodym ludziom okazję do współpracy z liderami branż, prezentacji swojej wiedzy i umiejętności oraz zdrowej rywalizacji. To wspaniała okazja do nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń – zarówno dla młodzieży, jak i osób związanych ze szkolnictwem branżowym. Spotkania stwarzają szansę do nawiązania współpracy szkół i młodych ludzi z pracodawcami, a także podjęcia kooperacji międzyszkolnych. W wyniku spotkań i działań związanych z mistrzostwami dyrekcja Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniu nawiązała współpracę z Państwowymi Szkołami Budownictwa w Gdańsku oraz Zespołem Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu, które to kontakty na pewno zaowocują w przyszłości wspólnymi działaniami nie tylko na polu kształcenia zawodowego.
SkillsPoland to wydarzenie organizowane z zaskakująco wielkim rozmachem. Zawodom przez cały czas towarzyszą sesje i debaty eksperckie poruszające zagadnienia związane z szeroko pojętym rozwojem kształcenia zawodowego, a także konkursy dla młodych uczestników wydarzenia, które przyciągają tłumy.
Reprezentanci Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych w 2022 roku startowali w czterech kategoriach, i – jako jedyni z regionu – stanęli na podium.

W kategorii: stolarstwo pierwsze miejsce zajął, niepokonany od 2021 roku Radosław Kropaczewski (nauczyciel praktycznej nauki zawodu, absolwent ZSBD, student Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na kierunku: technologia drewna). Radosław w przyszłym roku zmierzy się z najlepszymi na mistrzostwach Europy EuroSkills 2023 w Gdańsku.

W kategorii: instalacje sanitarne i grzewcze: drugie  miejsce zajął Michał Jelinski, zeszłoroczny zwycięzca w tej dziedzinie. Michał jest nauczycielem praktycznej nauki zawodu, absolwentem ZSBD i studentem Politechniki Poznańskiej na kierunku: budownictwo.

W tym roku po raz pierwszy w rywalizacji udział wzięły uczennice kształcące się w zawodzie technik architektury krajobrazu. W kategorii: architektura krajobrazu zaszczytne drugie miejsce, po emocjonującej walce zajęły Aleksandra Paluszkiewicz i Zuzanna Wierzowiecka. Zadanie, wykonywane przez dziewczęta zawierało także elementy stolarstwa i budownictwa, tym bardziej należy docenić poziom przygotowania merytorycznego i praktycznego zawodniczek.

Podobnie, jak w zeszłorocznych zawodach, do konkursu w kategorii: stolarstwo zakwalifikowało się trzech zawodników ZSBD, wraz z Radosławem Kropaczewskim w zawodach wzięli udział uczniowie Mateusz Jakubowski i Filip Górecki. Do tegorocznej edycji w kategorii: meblarstwo zakwalifikował się także Paweł Wawrzyniak (nauczyciel praktycznej nauki zawodu, absolwent ZSBD, student Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na kierunku: technologia drewna).
Udział w finale poprzedza długi okres intensywnych przygotowań pod okiem ekspertów z firm branżowych oraz nauczycieli zawodu. Zawodnik, który przejdzie eliminacje do kolejnego etapu szlifuje też znajomość języków obcych oraz pobiera naukę z zakresu kompetencji miękkich. Sam, udział w mistrzostwach branżowych jest już wielkim sukcesem dla młodego człowieka, a kompetencje i doświadczenie, które zdobędzie będą mieć wpływ na jego dalszą karierę.
Zeszłoroczni mistrzowie SkillsPoland 2021 w październiku i listopadzie tego roku brali udział w finałach międzynarodowej rywalizacji WorldSkills, która odbywała się w 15 krajach i regionach, gdzie ponad 1000 liderów branż z 58 państw rywalizowało w 62 konkurencjach. Zawodnicy ZSBD Michał Jelinski i Radek Kropaczewski znaleźli się wówczas wśród 15 reprezentantów Polski!
Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniu jest poznańskim pionierem w udziale w zawodach SkillsPoland i WorldSkills, które cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem wśród dyrektorów szkół i przede wszystkim uczniów szkół branżowych i techników. Udział coraz większej ilości zawodników będzie szansą dla rozwoju samych mistrzostw, m. in. dzięki możliwości dodawania kolejnych kategorii konkursowych. Jest to jednak przede wszystkim olbrzymia szansa dla młodych ludzi, którzy w trakcie przygotowań do konkurencji i już na samych zawodach zdobywają wiedzę i doświadczenie, pozwalające rozpocząć i rozwijać karierę zawodową.

Poznański Serwis Oświaty - link do artykułu

Opublikowano: 28 lipiec 2023